Paprastasis kikilis

Fringilla coelebs

Dažniausias Lietuvos paukštis – paprastasis kikilis. Daugeliui žmonių šis faktas yra  naujiena, kadangi toks miško paukštis ne kiekvienam regėtas, tačiau išgirdę jo giesmę visi pasakys, kad ji puikiai pažįstama ir primena pavasarį bei vasarą. Ši giesmelė mums įstrigusi ne tik dėl to, kad yra pakankamai skambi ir trumpa. Vienas paprastojo kikilio patinėlis pavasarį ją kartoja 5–7 kartus per minutę, o per dieną sugieda net iki 3000 kartų! Lietuvoje perinčių paprastųjų kikilių populiacija vidutiniškai yra 3 milijonai giedančių patinų – beveik tiek pat, kiek lietuvių. 

Švedų taksonomistas Karlas Linėjus, galvodamas šiam paukščiui lotynišką pavadinimą pastebėjo įdomią šių paukščių elgseną migracijos metu: kikilių patinėliai mėgsta būriuotis atskirai nuo patelių, kartais į būrius susitelkia iki kelių šimtų tokių viengungių. Taigi mokslininkas pavadino šį paukštį Fringilla coelebs (coelebs reiškia „viengungis“).

Tiesa, paprastieji kikiliai Lietuvoje nežiemoja, taigi rudenį išskrenda į Vakarų ir Pietų Europą, kur laukia pavasario, ir jau balandį vėl užplūsta Lietuvą. Rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje virš Kuršių nerijos į pietus praskrenda nemažai Baltijos šalyse, Rusijoje bei Skandinavijoje perinčių kikilių, todėl šiuo laikotarpiu paprastieji kikiliai būna dažniausi pro šią vietą migruojantys paukščiai. Retsykiais per vieną rudens dieną viršum Kuršių nerijos kopų praskrenda daugiau nei 1 milijonas paprastųjų kikilių, taip sudarydami nenutrūkstamą „paukščių upę“ danguje.

Nuotraukos

Klausyti

Pavasario garsai

Karietaitė